Nõuanne: grillifoolium hoiab pelletgrilli puhtana

Jagame nipi, kuidas grillifoolium hoiab lihtsa võttega pelletgrilli puhtana.

bbq ja grillfoolium

Pelletgrilli puhastamine on olemuselt hoopis hõlpsam kui gaasigrilli puhastamine. Siiski saab puhastustöö muuta veelgi kiiremaks.

Kattes grillimisresti aluse pinna paksu grillfooliumiga, on hoopis lihtsam grilli puhastada. Fooliumit ei tarvitse iga kasutuskorra järel vahetada, kuid peale kolmandat grillimist rullida foolium kokku ja visata see lihtsalt prügikasti ning asendada uuega.

Fooliumi vahetamiskorral on paras aeg puhastada küttekolle tuha- või tolmuimuriga.

See lihtne ja vaevata hoolitsus tagab pikaajalise grilli kestvuse!

 • Pellegrilli grillimisresti aluse pinna katmiseks sobib hästi ülipaks grillfoolium, mis on müügil SIIN
 • Suurim pelletgrillide valik asub SIIN

Liha ettevalmistamine suitsuahjus suitsutamiseks, nõuanded algajale

Suitsuliha valmistamine on tänapäevaste vahenditega lihtne ega nõua pidevat järelvalvet. Suitsuahju küttemahutisse tuleb valada puiduhaket või pelleteid, vastavalt sellele, millega ahi töötab. Seejärel tuleb varem ette valmistatud liha asetada suitsuahju, valida sobiv temperatuur ja küpsetusaeg ning lülitada suitsuahi tööle. Täisautomaatse ahjuga suitsutades ei vaja ahi vahepeal kontrollimist. Nii saab teha oma igapäevatoimetusi ning pöörduda ahju juurde tagasi kui liha on valmis saanud. 

Liha ettevalmistamine

Küllap on igal suitsulihasõbral oma retseptid ja nipid, mis iga kogemusega üha täiustuvad. Sestap jagame siin lihtsaid, algajale sobivaid soovitusi, kuidas valmistada ette liha suitsutamiseks. Oleme aja jooksul proovinud suitsutada erinevaid lihatükke pekita fileetükkidest kuni päris rasvase peekonini. Siiski on enim maitsenud tavaline kaelakarbonaad.

Kui kaua suitsuahjus suitsetamiseks liha ettevalmistamine aega võtab?

Selleks, et suitsuliha saaks mõnusa maitsega, tuleb ettevalmistustega alustada mõni päev varem. Kui liha osta suurest supermarketist, on tükid enamasti vaakumpakendatud umbes kilostesse pakkidesse. Sel juhul tuleb arvestada soolamiseks paar päeva. Kui aga kasutada 3-4 kiloseid tükke, kulub ka aega rohkem, umbes 3-4 päeva.

Mida on vaja liha ettevalmistamiseks?

Võta mõned tükid sealiha ja jämedat soola. Soola läheb vaja kilo kohta 20-80 grammi. Miks kogus nii erinev on, tuleb juttu allpool. Sobib iga jäme sool,  ka meresool ja roosa sool. Seejärel vajad suurt kaussi või potti.

Kuidas liha ette valmistada?

Kui oled ostnud vaakumpakendatud liha, siis ava pakend ja loputa liha verest vms pakendisse kogunenust puhtaks – lase ta lihtsalt voolava vee alt läbi.

Järgnevalt on võimalik valida kuivsoolamine või soolvees soolamise vahel. Kolmas võimalus on süstida lihasse soolvett, kuid sellel pikemalt ei peatu.

Soolamine soolvees:

Tempida tugev soolvesi ehk lisada umbes 80g soola liitri vee kohta. Soola kogus tundub suur, kuid ta imendub lihasse aeglaselt, umbes 1 cm ööpäevaga. Seejärel aseta liha koos soolveega potti vastavalt lihatükkide suurusele. Nagu eespool öeldud – umbes kaheks ööpäevaks kuni kahekiloste tükkide puhul ja kuni neljaks ööpäevaks 3-4 kiloste tükkide puhul.

Kuivsoolamine:

Hõõruda liha kokku jämeda soolaga. Sobivad nii meresool kui ka tavaline jäme sool või roosa sool. Kuivsoolamisel kulub ühe kilo liha kohta umbes 30g soola. Magedama liha armastaja võiks kasutada umbes 20g soola ühe lihakilo kohta. Soolaga kokku hõõrutud liha asetada potti ja tõsta pott külmkappi. Väiksemad tükid vajavad nagu soolvees soolamise puhulgi umbes 2-3 päeva, suuremad tükid 4-5 päeva soola imendumiseks. Lihast erituva vedelikku võiks valada ära nii hommikul kui ka õhtul.

Liha kupatamine ja kuivatamine

Kui ooteaeg möödas, tuleks potis olnud soolvesi ära valada või kuivsoolamisel olnud liha lihtsalt voolava vee all puhtaks pesta. Seejärel tuleks tempida uus soolvesi, ikka selline soolasepoolsem ja asetada lihatükid vette nii, et vesi liha kataks. Kui pott on väiksepoolne ja liha rohkem, tuleb lihtsalt mitu korda toimetada. Asetada pott pliidile ja lasta lihal keema tõusta. Liha keema tõusmisel tekib lihale vaht, mis tuleks ära korjata. Heaks kvaliteedikontrolliks on ilus valge vaht – seejärel võib poti tulelt võtta. Kuniks vaht on veel aga tume või määrdunud, tuleb seda usinalt pealt riibuda.

Kupatamise järel kuivatada liha majapidamispaberiga või suitsuahju lisavarustuses oleva kuivatusventilaatoriga. Ventilaatorit kasutades  tuleks sellel lasta avatud korstnaklapiga pöörelda umbes 40minutit. Kuidas ka kuivatada,  liha peaks olema enne suitsuahju panekut päris korralikult kuiv. Viimasena enne ahju panekut võib liha pealt katta dekoorina tšillipipra, sinepiseemne, mee ja oliiviõli seguga. Liha sisse see segu suitsetamise ajal ei imendu, kuid annab hiljem tunda kerge maitsenüansina. Mesi on vajalik vürtsisegu koos hoidmiseks.

Kui kaua liha suitsutada?

Borniaki ahjuga võiks liha suitsutada umbes 30 minutit 100 kraadi juures, seejärel 80 kraadi juures umbes 7-8 tundi. Suitsutamise lõppedes võtta suitsuliha ahjust välja ja lasta veel umbes 20 minutit „hingata“. Maitseb hästi ja säilib kaua. Tasub teha rohkem, sest liha kiitvaid sõpru-tuttavaid on palju! 

Digitaalsed suitsuahjud Grilliguru valikust leiad vajutades SIIA
Väikesed, aga mõnusad mugavustarvikud suitsutamiseks asuvad SIIN
Et suitsuahi peaks heitlikus ilmastikus vastu, soeta talle kate SIIT

Kvaliteetsemaid suitsuahjusid Euroopas toodab Borniak – vaata nende kodulehte

Kuidas hooldada pelletgrilli?

Näpunäited pelletgrilli hooldamiseks.

Tee oma pelletgrill kevadele vastu minnes korda! Planeeri umbes tund aega, et kontrollida grillil üle tähtsamate sõlmede töökord. Hooldatud pelletgrill peab kauem vastu ja võimaldab nautida tõrgeteta kulgevat grillihooaega. Jälgi allolevaid lihtsaid samme ja sinu pelletgrill on lühikese ajaga taas nagu uus. 


Eemalda
esmalt kõik grillrestid, soojendusrestid ja põletikatted. Pühi niiske nõudepesukäsna kareda poolega grilli sees kokku sinna kogunenud rasv ja tuhk. Tolmuimeja mõne väiksema otsikuga ime see kuhjake ära.

Küttekolde puhastamiseks hõõru puupulgakesega kolde põhjale ja seintele kogunenud põlenud tuhk lahti ja eemalda tolmuimeja mõne väiksema otsikuga. 

Küüri
grilli õrnatoimelise nõudepesuvahendi või grillipuhastusvahendiga seest ja väljast ja loputa puhta veega.
Ära kasuta pelletgrilli puhastamiseks ahjupuhastusvahendit! See on söövitava toimega ja võib ülejäänud osasid kahjustada.

Kontrolli
käivita puhastatud grill ja aseta käsi ettevaatlikult küttekolde aukude ette. Tunneta, kas ventilaator puhub. Jälgi, kas spiraalajam pöörleb. Seejärel lisa küttekoldesse pool peotäit pelleteid ja jälgi kas süütaja ajab pelletid hõõguma. Kui midagi on katki, leiad varuosad Grilliguru veebikaubamaja varuosade hulgast.

Praod, mustus ja hooldus
Kontrolli grillrestide korrasolekut. Eemalda sissekuivanud mustus terasharjaga ja määri restid õliga, kasutades selleks näiteks majapidamispaberit. Nii ei jää toit grillrestide külge kinni ja restidele ei teki ka roostet. Puhasta rasvakogumisplaadi otsakanalid ja rasva väljajooksutoru sinna kogunenud mustusest ja lükka lahtine mustus äravooluaugu kaudu ämbrikesse. Kasuta abivahenditena taas puupulka ja majapidamispaberit. Ettevaatust, metallist abivahendite kasutamisel võid grilli kahjustada.

Voolujuhtme kontroll
Vaata üle, et sinu pelletgrilli voolujuhe ei oleks vigastatud. Vajadusel vaheta see. Uue voolujuhtme leiad Grilligurust.

Soovitus!
Peale puhastust süüta grill ja lase tal täisvõimsusel umbes 10 minutit töötada. Kõrge kuumus eemaldab efektiivselt pesuvahendite jäägid. Seejärel keera grill shut-down režiimile ja lase tal jahtuda. Jahtunud grilli rasvaplaadile aseta foolium ja sinu pelletgrill on jälle kasutuseks valmis. 

Hea nõuanne!
Pelletgrilli ei pea puhastama iga grillimiskorra järel. Kui kasutad rasvaplaadi kaitseks fooliumit, siis vaheta see ja puhasta küttekolle iga 3-4 grillimiskorra järel.

Pelletgrillidele vajalikke varuosasid leiad vajutades SIIA
Reste, rasvaämbreid jt tarvikuid pelletgrillidele leiad vajutades SIIA
Korraliku grillipuhatusharja leiad vajutades SIIA või SIIA

Grilli tuleohutus. Kui kaugel majast peab paiknema grill?

Kas tead, kui kaugel majast peab paiknema grill? Palun ära kasuta ühtegi grilli, mille kasutusjuhendis ei ole konkreetselt lubatud siseruumides kasutamine, kunagi majas! Nii küttegaasil kui pelletküttel kui ka söe- ja puiduküttel töötav grillseade on mõeldud kasutamiseks rangelt välitingimustes ehk väljaspool siseruume.

Palun leia allolevalt pildilt oma grilli tüüp.
Aseta grill sobivale kaugusele majast, sest ainult nii on ohutu!

Gaasigrill ei tööta? Hea nõuanne põletite kiireks puhastuseks!


Hoolimata sellest, kas kodu või suvekodu terrassil asetseb premium-klassi gaasigrill, soodne või hoopis päris odav gaasigrill, tuliuus või juba palju suvesid näinud, tuleb neist igaüht vähemalt minimaalsel määral kasvõi kord aastas hooldada. Gaasigrilli ja põleteid ei pea sugugi puhastama iga kasutuskorra järel, kuid minimaalselt üks kord aastas, kevadel, võiks selle siiski ette võtta. Kui puhastamine on jäänud juba mitmed aastad vahele, võib kergesti tekkida olukord, kus hõrgu söögi toore on ette valmistatud, külalised peatselt tulekul, kuid gaasigrill ei sütti. Selles keerulises olukorras on välist abi raske pakkida, kuid paljud meie kliendid on saanud abi järgnevast nõuandest.

Gaasigrilli näol on tegemist avatud torusüsteemiga. Torustiku vahel ei ole d takistavaid seadmeid. Seega tasub põletite kehvas töös otsida viga ummistusest, mis takistab gaasi pealevoolu.

Millal viia läbi gaasigrilli kiirpuhastus? Kas alles siis kui gaasigrill ei tööta?
Muidugi soovitame hinnalist gaasigrilli regulaarselt hooldada! Kui aga grilli põletid ei põle ühtlaselt või on kohati on põleti augureas leek suisa puudu või teeb põleti teeb paukuvat häält, ei taha üleüldse süttida, siis vajab mure kiiret lahendust.

Üheks võimalikuks ja sagedaimaks esinevaks põhjuseks, miks gaasigrill ei tööta, on ummistus gaasisüsteemis. See silmale nähtamatu probleem võib tekitada eelkirjeldatud tõsise kriisi grillipeo eel. Pahanduse tekitajaks võib olla liivatera või tolmukübe pihustis. Kõige lihtsam ja kiirem puhastusviis on järgnev:

 • Eemalda esmalt gaasigrilli gaasivooliku otsast ühendav adapter
 • Aseta vooliku otsa kompressor või autorehvi pump
 • Puhu gaasigrilli süsteem kompressori või autorehvi pumbaga lihtsalt läbi
 • Vajadusel korda seda tegevust mitu korda

Nüüd peaks jälle töötama, kuid ilmselgelt peaksid oma gaasigrilli korralikult hooldama. Nõuandeid ja juhiseid leiad siit.

Broil King keraamilise pliidi infrapunapliit moodul gaasigrillid varuosad grilliguru kingitus grillisõbrale

Kuidas hooldada gaasigrilli?

Lihtsaid ja tõhusaid näpunäited grilli hooldamiseks. Kuidas hooldada gaasigrilli?

Gaasigrilli hooldamine on lihtne – planeeri kevadise suurpuhastuse tegemiseks umbes tund või kaks. See on väärtuslik investeering sinu terrassil tõrgeteta kulgevasse grillihooaega. Kui puhastad ja kontrollid oma gaasigrilli mitte harvemini kui igal kevadel, teenib see sind kauem. Järgi allpool olevaid lihtsaid samme ja sinu grill on lühikese ajaga taas nagu uus. 

Eemalda

kõik grillrestid, soojendusrestid ja põletid ning puhasta tugeva harjaga grill sisse kogunenud rasvast. Küüri õrnatoimelise nõudepesuvahendi või spetsiaalse grillipuhastusvahendiga grilli nii seest kui ka väljast ja loputa seda puhta veega.
Ära kunagi kasuta grilli puhastamiseks ahjupuhastusvahendit, sest see on söövitava toimega ja võib ülejäänud osasid kahjustada.

Kontrolli

et põletid või nende ühendused ei oleks kahjustada saanud. Kahjustuste korral tuleb põletid välja vahetada. Eemalda väikese naela või peene puuriga avaustest sinna kogunenud mustus ja rasv. Ole ettevaatlik, et grilli mitte kahjustada! Kontrolli kõiki süüteküünlaid, et need ei oleks katki roostetanud või lahti, ning puhasta elektroodid ettevaatlikult mustusest. Puhasta lõpetuseks põletitorud selleks ettenähtud harjaga. Kui sinu grilliks on Napoleon, sisalduvad põletitorude puhastusharjad juba grilli komplektis, Broil King puhul saad need juurde osta. Põletitorude puhtana hoidmine on väga oluline, sest lisaks kogunevale rasvale võivad sinna ka näiteks ämblikud võrke punuda ja tekitada põletite ebaühtlast tööd põhjustavaid ummistusi.

Puhasta ja vaata üle

restid, plaadid ja teised soojuskandjad. Kontrolli, et grillrestide ühenduskohtades ei oleks pragusid. Eemalda sissekuivanud mustus terasharjaga, kuid väldi tugevat kraamipimist. Pese soojuskandjad nõudepesuvahendiga puhtaks ja kuivata. Külgmise küpsetusplaadi olemasolul eemalda sellelt võimalik rasv ja mustus ning otsi ka võimalikke vigastusi. Malmist grillreste pintselda toiduõliga rooste ja toidu kinni jäämise vältimiseks.

Vaata gaasivoolik üle

et ta ei lekiks või selle sees ei oleks pragusid. Kõige hõlpsam on ülevaatuseks niisutada gaasiballooni ühendusi ja ventiili seebiveega. Keera nüüd gaas ettevaatlikult lahti ja kontrolli, kas tekib lekkest märku andvaid õhumulle? Kui tekib, siis proovi ühendusi tugevamalt kinni keerata ja proovi uuesti. Kui leke ei kao või on gaasivoolikus pragusid, tuleb gaasiühendus välja vahetada.

Viimistle detailid

viimasena kontrolli juhtnuppude töötamist, termomeetri korrasolekut ja keera uuesti üle käepideme kinnitus. Kulunud, kuid töötavad detailid ei riku grilli funktsionaalsust, kuid kannatab grilli üldmulje. Selliste osade vahetamine värskendab grilli ja annab sellele justkui uue välimuse.

Hea soovitus

Grilli, mis marki või küttekehaga ta iganes ka ei oleks, ei pea puhastamiseks lahti võtma peale igat grillimiskorda. Puhastust saab lihtsamini teha enne iga järgmist grillimist. Soojenda selleks tühja grilli suletud kaanega masina kõrgeimal võimalikul kuumusel 7−10 minutit. Seejärel eemalda toidujäänused kergelt terasharjaga lükates ja grill on taas puhas järgmise toidukorra valmistamiseks. 

Mõnikord juhtub, et gaasigrilli hooldamine on vaja läbi viia viivitamatult. Hea nõuande põletite kiirpuhastuseks leiad vajutades SIIA

 • Kvaliteetse terasharja grilli puhastamiseks saad osta, vajutades SIIA.
 • Põleteid ja teisi varuosi gaasigrillile leiad vajutades SIIA

Broil King gaasigrilli malmrest

Kuidas grillida ehk nõuanded grillimismeetodidest

Kuidas grillida, sest grillil toidu valmistamise võimalusi on mitmeid ja kasutatav meetod sõltub valmistatavast lihatükist või toidust.

Erinevaid toite saab valmistada erinevaid grillimismeetodeid kasutades samaaegselt. Küsimus on ainult grilli seadistamises. Kirjeldame nelja peamist grillimismeetodit: otsene, kaudne, vardas ja küpsetuslaua peal grillimine. 

1. Otsene grillimine ehk kuidas grillida leekide kohal

Otsene grillimine tähendab, et toit valmistatakse grillrestil otse leekide kohal. Soovitame otsest grillimist lihtsamate toitude valmistamisel, nagu steik, karbonaadilõigud, kala, hamburgerid, grillvardad ja köögiviljad või teised kiirelt valmivad toidud.
Parima tulemuse saavutamiseks: 

 • Soojenda grilli kõrgel kuumusel 5−10 minutit.
 • Eemalda terasharjaga grillrestilt võimalikud toidujäänused.
 • Pritsi või pintselda grillresti taimeõliga, et toit ei jääks kinni.
 • Vähenda soojust soovitud temperatuurile.
 • Aseta grillimiseks ettenähtud toit restile.

Valmis. See on lihtne!

2. Kaudne grillimine ehk kuidas grillida aeglaselt

Kaudne grillimismeetod on aeglane grillimistehnika suuremate tükkide, nagu prae või terve kana valmistamiseks. Nagu nimetusest mõista, ei grillita toitu otse kuumuse kohal, vaid kuum õhk pöörleb ümber toidu. Kaudseid meetodeid on kaks, mille mõlema puhul on küpsetamise ajal vaja madalamat temperatuuri ja hoida kaant suletud. Esimene on kogumisnõuga meetod ja teine tähendab, et liha küpsetatakse kustutatud põleti kohal. Sul ei ole vaja toitu keerata ega niisutada, mistõttu on grillimine probleemivaba ja järsku põlema lahvatavate leekide risk väike.

a) Kaudne: Kogumisnõuga grillimismeetod 

Kogumisnõuga meetodi puhul tilgub liha mahl ja rasv alla ja seguneb kogumisnõu sisuga. Segu kuumeneb ja aurab, niisutades ja maitsestades toitu automaatselt. See annab toidule eriti hea maitse ja kindlustab, et praad, kana või kalkun on mahlane ja mure.

Kogumisnõuga meetodi kasutamine:

 • Eemalda grillrestid ja aseta kogumisnõu roostevabade vagudega terasplaatide peale (põleti katetele) .
 • Kalla kogumisnõusse vett või muud vedelikku, näiteks puuviljamahla või veini.
 • Aseta grillrestid tagasi.
 • Eelsoojenda grilli kõrgel kuumusel 10 minutit ja vähenda seejärel kuumus keskmise või keskmisest madalama peale.
 • Pritsi või pintselda resti taimeõliga ja aseta toit kogumisnõu kohale grillresti peale.
 • Sulge kaas, nõjatu seljatoele ja naudi! Samal ajal imenduvad toidu sisse suurepärased maitsed.
 • Ära lase kogumisnõul tühjaks saada. 

b) Kaudne: Ühe põleti grillimismeetod

 • Aseta välja lülitatud põletiga grilli poolele grillresti alla roostevabade vagudega terasplaatide peale (põleti katetele) kogumisnõu.
 • Eelsoojenda grilli kõrgel kuumusel ja seejärel lülita üks põleti välja.
 • Pintselda või pritsi resti taimeõliga.
 • Pruunista liha grilli põleva poole peal. Liiguta seejärel liha kustutatud poolele.
 • Reguleeri kuumus soovitud temperatuurile, vali keskmine kuumus.

Selle meetodiga saad suurepäraselt maitsva tulemuse mitte ainult prae puhul, vaid ka paksemate lihatükkide, karbonaadi ja kanatükkidega. 

3. Vardas grillimise meetod ehk kuidas grillida pöördvardas

Liha pöörleb kogu küpsemise aja jooksul. Naturaalne lihamahl niisutab seda automaatselt ning liha küpseb väga mahlaseks ja muredaks.

 • Aseta liha varda keskele.
 • Linnu grillimisel tuleb tiivad ja koivad üleküpsemise vältimiseks korralikult kinni siduda.
 • Aseta liha alla kogumisnõu ja valmista kogunenud lihamahlast kaste.

4. Küpsetuslaua peal grillimine

Veel üks omapärane ja maitsev grillimismeetod sisaldab toidu asetamist küpsetuslauale. Nii saad kindlasti soovitud tulemuse ja õhtusöögi külalistele muljet avaldada. Küpsetuslaua suits (laud on asetatud otse põlevate osade kohale) immutab liha grillimisele iseäraliku maitsega.
Küpsetuslauaga grillimine on lihtne:

 • Leota küpsetuslauda vähemalt tund aega ja seejärel kuivata pealt ära.
 • Eelsoojenda grilli HIGH kuumusel 10 minutit.
 • Pintselda mõlemaid küpsetuslaua pooli oliiviõliga ja aseta maitsestatud toit lauale.
 • Aseta küpsetuslaud otse grilli peale, põlevate osade kohale ja vähenda kuumust MEDIUM/LOW peale.
 • Grilli toitu soovitud küpsuseni ja hops! – oledki valmistanud oma esimese küpsetuslaua prae.
 • Seedripuust küpsetuslauad sobivad suurepäraselt lõhe grillimiseks, aga proovi julgelt ka lihaga.
 • Sealiha jaoks sobib hästi vahtrapuu ja lamba jaoks on suurepärane valik lepp.

Parima valiku nägemiseks vaata Grilliguru VEEBIKAUBAMAJJA või külasta meie unikaalset grillide ja suitsuahjude KAUBAMAJA Harjumaal, PEETRIS.

Kuidas valida veiseliha?

Toidupoes või lihapoes avaneb suur valik erineva nimetusega lihatükke. Mida need erinevad mõisted tegelikult tähendavad ja milleks iga liha sobib? Selles artiklis aitame teha vahet loomaliha kõige levinumate tükkide vahel, seljakarbonaadist ahjupraeni.

A. Välispraad:
Mure, marmorjas ja aroomikas loomaliha seljatükk, mis sobib suurepäraselt grillimiseks. See lõigatakse ühest lihasest. Seetõttu küpseb välispraad ühtlaselt ja lõigatakse ½ kuni 2 cm paksusteks või paksemateks lõikudeks.
B. Veisefilee:
Veisefilee on eriti mure lihatükk. Filee paikneb selgroole kõige lähemal, siseküljel, ja seda kutsutakse ka sisefileeks. Seda lihast kasutatakse väga harva ja see on eriti mure. Tükkideks lõigatuna kutsutakse seda filet mignon’iks.
C. Seljakarbonaad:
Seljakarbonaad on kahekordne biifsteek, kus filee ja suurema lihatüki vahel on T-tähe kujuline kont. Seljakarbonaad ei ole sama mure nagu porterhouse steik, aga väga maitsev.
D. Porterhouse steik:
Porterhouse steigi liha on kahekordse biifsteegi paksemast osast. Porterhouse steik koosneb T-kujulisest kondist ja suurest veisefi lee tükist. Põhja-Ameerikas on see lihatükk eriti populaarne.
E. Antrekoot:
Seda müüakse nii tervelt kui lõikudena. Üks kõige populaarsemaid ja mahlasemaid lihatükke. Liha on mure ja rasvasem kui teised lihatükid. Marmorjas rasv teeb antrekoodist väga mureda ja maitserikka liha.
F. Küljesteik:
Küljesteik pärineb lihaveise kõhulihastest. Küljesteik on antrekoodist ja biifsteegist oluliselt vintskem ja seetõttu kasutatakse seda sageli marineeritult või küpsetatakse nõrgal tulel.
G. Ahjupraad:
Ahjupraetükk paikneb selja tagaosas, seljaprae ja prantsuse prae vahel. Seda müüakse nii tervelt kui lõikudena. See on väga mure, maitserikas ja väherasvane ja on eriti maitsev pärast külmlaagerdumist.

Täiusliku liha grillimise juhend

Täiusliku ja läbiküpsenud umbes 2,5 cm paksuse seljakarbonaadi lõigu saamiseks tuleb lihtsalt järgida allolevaid lihtsaid juhiseid.

 • Marineeri liha 1 tunni jooksul toatemperatuuril või 24 tundi külmkapis.
 • Kui marineerid liha külmkapis, tõsta see enne grillimist pooleks tunniks toatemperatuurile, et liha küpseks ühtlasemalt.
 • Eelsoojenda grilli MEDIUM/HIGH kuumusel.
 • Pintselda resti õliga
 • Järgi juhiseid tabelis
napoleon prestige gaasigrill grilliguru

Suitsumaitse lisamine gaasiga grillimisel

Suitsumaitse lisamine hakkepuiduga.

Hakkepuiduga suitsutamine annab erakordselt maitsva ja originaalse tulemuse. Sööjad kiidavad! Ja seda ka grillides gaasigrilliga

Grillitud toidule hõõguva puidusuitsuga maitse lisamine võib tunduda tänapäevases toidu- valmistamises liigsena , aga paljudes kultuurides on suitsu kasutatud toidu säilitamiseks ja lihale maitse andmiseks juba aastasadu. Suitsutamine on lihtsalt teistsugune meetod lemmiktoidule uute nüansside lisamiseks. Nagu igasuguse maitsestamise puhul, tuleb seda tasakaalustada marinaadide, maitseainete ja liha enda olemasolevate maitsetega.

Suitsutamine annab toidule maitset nii gaasi- kui ka söegrilli peal grillituna ja loomulikult sütel suitsutamisega. Nagu maitseained, lisavad ka erinevad puidusordid väga erinevaid nüansse (vt allolev tabel) – alates prosoopise ja hikkoripuu intensiivsest, vürtsikast maitsest kuni õuna- ja kirsipuu magusate ja lõhnavate maitseteni.

Varasema suitsutamiskogemuse puudumisel ei tasu üle pingutada. Alustada tuleks väikese hakkpuidu kogusega, umbes 1 dl on täiesti piisav. Hakkepuitu tuleb leotada umbes pool tundi ja asetada seejärel roostevabasse või valurauast suitsutuskasti. Suitsutuskast juhib parima tulemuse nimel õhuvoolu ja tekkiv tuhk jääb kasti sisse. See hoiab grilli puhtana. Alustamiseks sobivad hästi õuna- ja kirsipuu mahedamad maitsed.

Kus suitsu… seal tuld? Väga tähtis on, et hakkepuit ei hakkaks põlema – põleva hakkpuidu suits on väga mõru ja kibe ning jätab toidule ebameeldiva maitse. Kuumuse järsk tõus võib mõjutada lõplikku toiduvalmistamise tulemust.

Hakkepuidu leotamise ja küpsetustemperatuuri jälgimise puhul on oluline kasutada just gaasigrillile mõeldud hakkpuitu. Söegrilli õhuvoolu juhtimine on oluline nii kuumuse kui ka suitsu mõjule – ja see muutub kogemuste lisandudes järjest lihtsamaks.

Kui mõnusa suisuse maitse jaoks vajalik hakkepuidu kogus tundub sobiv, tasub katsetada erinevate hakkepuidu maitsete ja erinevate maitsesegudega. Paljud maailmakuulsad grillrestoranid kasutavad just segusid. Tasub proovida õunapuu ja hikkoripuu või kirsipuu ja lepa seguga. Need kooslused annavad tõeliselt „magusa ja suitsuse” maitseelamuse.

Aeglaseks ja pikaajaliseks grillimiseks on puutükid heaks täienduseks söegrillile – suured lehtpuutükid hõõguvad ja suitsevad kauem ja sobivad tõeliselt lõunamaiste „southern barbecue” klassikute valmistamiseks hästi kokku suuremate grillsöe tükkidega. 

Milliseid maitseid hakkepuit annab?

Hikkoripuu – terav, suitsune – sobib hästi veise-, lamba- ja sealihale

Whisky  – vürtsikas, suitsune – sobib hästi sea-, linnu-, ja veiselihale

Vaher – magus-suitsune – sobib hästi sea- ja linnulihale

Pekaanipähkel – rikkalik, aromaatne – sobib hästi sea-, linnu- ja lambalihale

Kirsipuu – magus, suitsune – sobib hästi sea- ja linnulihale

Õunapuu – magus, suitsune – sobib hästi sealihale, juustule ja koorikloomadele

Lepp – mahe, suitsune – sobib hästi lamba- ja sealihale

Seedripuu – mahe, vürtsikas, suitsune – sobib hästi koorikloomadele, kalale ja juustule