Pelletgrilli parimaks toimimiseks on olulised kvaliteetsed grillpelletid. Igapäevaselt puutume me kokku küsimusega, kas grillimiseks sobib ka küttepellet. Siin on vastus ühene – ei, sest küttepellet sisaldab kindlasti ka kibedamaitselist puukoort ja võib juhtuda, et ka vaigust okaspuud. Siiski ühendab neid kahte erinevat toodet hoiustamisviis.
Eestis on lisaks Traegeri erinevatest puitudest valmistatud 100% naturaalsetele graanulitele saadaval ka soodsam kodumaine lepapellet. Pelletite puhul on oluline jälgiga õigeid hoiutingimusi. Vaid nii tekib optimaalne põlemine, mis on pelletigrilli laitmatu toimimise aluseks. Pelletigrillide temperatuuriprobleemide põhjuseks nr 1 on pelleti halb kvaliteet, mis omakorda on tingitud kehvadest ladustamistingimustest.
Tuleb nentida, et hoiustamisvead ei ole alati grilliomaniku süü ja graanulikotid vajavad hoolt ka oma teekonnal tehasest edasimüüja juurde.
Kuidas kontrollida grillpelleti kvaliteeti?
Koti avamisel on kohe võimalik teha selgeks, kas see on kvaliteetne. See on väga lihtne tuleb vaid vaadata pelleti välimust. Kui sellel on ilus läige, on see säilitanud kvaliteediomadused. Järgmisena tasub mõned grillpelletid murda pooleks – murdmine peaks olema kõva, puhas ja ilma murenemiseta. Iga koti põhjas on ka veidi saepuru, kuid kui saepuru on väga palju, võivad pelletid olla kahjustatud.
Grillpelleteid tuleb hoida kuivas ja niiskuse eest kaitstult
Pelletite kaitsmiseks on oluline hoida neid kuivas säilituskohas. Kuna graanulid on 100% looduslikud ega sisalda kunstlikke täiteaineid, võib niiskus puitu paisutada ja pehmendada ning see muutub muredaks. Sellised grillpelletid purunevad kergelt ja ummistavad grilli tigu ega ega pruugi süttida. Kui pelletgrill on jäänud pikemaks ajaks seisma tavalistesse õuetingimustesse, tasub enne kasutamist tõsta pelletikonteineri kaas ja küte käega üle katsuda. Kui on kahtlus, et pellet on kahjustatud, on oluliselt lihtsam see kuiva ja korraliku vastu välja vahetada kui katse-eksituse meetodil proovida ja ebaõnnestudes asuda grilli tühjendama-puhastama.
Kohad, kus grillpelletid hästi säilivad
Küttegraanulite nõuetekohaseks säilitamiseks tuleb neid hoida kuivana ja õhukindlalt. Näiteks sobib säilituskohaks garaaž või kuiv kelder. Siiski tuleb tähele panna, et niiskus võib imbuda ka alles avamata kottidesse. Selle vältimiseks soovitame avamata kotid asetada näiteks suurde õhukindlasse kasti. Oluline on teada, et kuiv ja krõbe külm pelleti kvaliteeti ei mõjuta.
Avatud grillpelletid vajavad kotis hoolsat hoiustamist
Avatud pelletikotti ei kaitse enam ümbriskile. Seega on veelgi olulisem neid niiskuse eest kaitsta. Kuiva ilmaga pole probleemiks graanulid grilli punkrisse jätta, kuid sügisese rõskuse või igapäevase rohke vihma perioodidel soovitame punkrisse valada vaid grillimiseks vajalik umbkaudne kogus.
Ülejäänud pelletid avatud kotis soovitame hoida Traeger Staydry graanulikastis. See ämber on ideaalne mahuti grillpelletitele – ta mahutab ühe koti Traegeri grillpelleteid ja seda mahub ideaalselt ka Traegeri uuemate mudelite grillide graanulipunkri alla. Kasutades erineva maitsega grillpelleteid või neid segades on grilli alt neid hõlbus võtta. Mahutid on virnastatavad. Nad näevad välja nägusad ja stiilsed. Näpunäitena soovitame erinevad graanulikastid ka maitsekleebistega märgistada. Nii leiad alati õige kasti. Kui Traegeri halli ja oranžiga õhukindlad mahukad kaanega ämbrid meeldima hakkasid, siis need on valmistatud toidule sobivast tugevast plastist ja neis saab hoiustada muudki õhukindlust vajavat – näiteks kuivaineid või kassi- või koeratoitu.
Ingliskeelne originaalartikkel asub Traegeri kodulehel.