Hakkepuiduga suitsutamine annab erakordselt maitsva ja originaalse tulemuse. Sööjad kiidavad! Ja seda ka grillides gaasigrilliga!
Grillitud toidule hõõguva puidusuitsuga maitse lisamine võib tunduda tänapäevases toidu- valmistamises liigsena , aga paljudes kultuurides on suitsu kasutatud toidu säilitamiseks ja lihale maitse andmiseks juba aastasadu. Suitsutamine on lihtsalt teistsugune meetod lemmiktoidule uute nüansside lisamiseks. Nagu igasuguse maitsestamise puhul, tuleb seda tasakaalustada marinaadide, maitseainete ja liha enda olemasolevate maitsetega.
Suitsutamine annab toidule maitset nii gaasi- kui ka söegrilli peal grillituna ja loomulikult sütel suitsutamisega. Nagu maitseained, lisavad ka erinevad puidusordid väga erinevaid nüansse (vt allolev tabel) – alates prosoopise ja hikkoripuu intensiivsest, vürtsikast maitsest kuni õuna- ja kirsipuu magusate ja lõhnavate maitseteni.
Varasema suitsutamiskogemuse puudumisel ei tasu üle pingutada. Alustada tuleks väikese hakkpuidu kogusega, umbes 1 dl on täiesti piisav. Hakkepuitu tuleb leotada umbes pool tundi ja asetada seejärel roostevabasse või valurauast suitsutuskasti. Suitsutuskast juhib parima tulemuse nimel õhuvoolu ja tekkiv tuhk jääb kasti sisse. See hoiab grilli puhtana. Alustamiseks sobivad hästi õuna- ja kirsipuu mahedamad maitsed.
Kus suitsu… seal tuld? Väga tähtis on, et hakkepuit ei hakkaks põlema – põleva hakkpuidu suits on väga mõru ja kibe ning jätab toidule ebameeldiva maitse. Kuumuse järsk tõus võib mõjutada lõplikku toiduvalmistamise tulemust.
Hakkepuidu leotamise ja küpsetustemperatuuri jälgimise puhul on oluline kasutada just gaasigrillile mõeldud hakkpuitu. Söegrilli õhuvoolu juhtimine on oluline nii kuumuse kui ka suitsu mõjule – ja see muutub kogemuste lisandudes järjest lihtsamaks.
Kui mõnusa suisuse maitse jaoks vajalik hakkepuidu kogus tundub sobiv, tasub katsetada erinevate hakkepuidu maitsete ja erinevate maitsesegudega. Paljud maailmakuulsad grillrestoranid kasutavad just segusid. Tasub proovida õunapuu ja hikkoripuu või kirsipuu ja lepa seguga. Need kooslused annavad tõeliselt „magusa ja suitsuse” maitseelamuse.
Aeglaseks ja pikaajaliseks grillimiseks on puutükid heaks täienduseks söegrillile – suured lehtpuutükid hõõguvad ja suitsevad kauem ja sobivad tõeliselt lõunamaiste „southern barbecue” klassikute valmistamiseks hästi kokku suuremate grillsöe tükkidega.
Milliseid maitseid hakkepuit annab?
Hikkoripuu – terav, suitsune – sobib hästi veise-, lamba- ja sealihale
Whisky – vürtsikas, suitsune – sobib hästi sea-, linnu-, ja veiselihale
Vaher – magus-suitsune – sobib hästi sea- ja linnulihale
Pekaanipähkel – rikkalik, aromaatne – sobib hästi sea-, linnu- ja lambalihale
Kirsipuu – magus, suitsune – sobib hästi sea- ja linnulihale
Õunapuu – magus, suitsune – sobib hästi sealihale, juustule ja koorikloomadele
Lepp – mahe, suitsune – sobib hästi lamba- ja sealihale
Seedripuu – mahe, vürtsikas, suitsune – sobib hästi koorikloomadele, kalale ja juustule