Elektriline suitsuahi – suitsutamine sobib tervisliku ja soodsama toiduvaliku pakkumiseks

Elektriline suitsuahiSuitsutamine on hea võimalus rikastada toidulauda kodus valmistatud liha ja kalaga. Nii saab lisaks toorainele valida ise ka lemmikmaitseained ja sobiva soolakoguse. Kõrge inflatsiooniga ajastul tähendab suitsutamine võimalust süüa ise ja pakkuda sõpradele-sugulastele kvaliteetseimaid toite soodsama hinnaga. Elektriline suitsuahi kodus tähendab mitmekesisemat toiduvalikut.

Suitsuahju kasutamine on sama lihtne nagu köögiahjus küpsetamine

Keskealistele meenutab suitsutamine peamiselt suvila või maakodu hoovi, mille aianurgas suitses ahi – ise tehtud ja tilkuva rasva tõttu aeg-ajalt leegitsema kippuv. Kuigi aianurgas tossavad ahjud ei kao tõenäoliselt kuhugi, nõuab sellise seadmega suitsuliha või – kala valmistamine eelkõige kogemust kuumuse timmimisel, aga ka hoolsat ja pidevat jälgimist, et valmiv kraam leegitsema ei hakkaks. Selles kirjatükis keskendume täisautomaatsete suitsuahjudega kodus suitsuliha ja –kala valmistamisele. Nüüdisaegse tehnikaga ei ole see sugugi keerulisem köögiahjus plaadikoogi küpsetamisest, sest kütet süütab ja annab ette automaatsüsteem ning kontroller hoiab küpsetustemperatuuri kindla kontrolli all. Ka suitsu hulk on hõlpsasti reguleeritav. Seega on lihtsate töövõtetega peaaegu garanteeritud, et juba esimesel suitsutamiskorral õnnestuvad korralikud singid-suitsukanad ja –kalad.

Täisautomaatne on tervislikum

Kõigele lisaks aitavad täisautomaatsed suitsuahjud hoida suitsutamisel tahes-tahtmata tekkivate kahjulike PAH-ühendite taste EL kehtestatud normide piires. See tuleneb suitsutamise protsessi stabiilsusestja suitsu tekitamiseks kasutatava hakke puhtusest.

Suitsuahju saab valida suuruse ja kütteliigi põhjal

Kui esimesel pilgul võtab suitsuahjude valik silme eest kirjuks, siis tegelikult on süsteem lihtne – valida tuleb sobiv ahju suurus ja kütteliik.

Jahi- või kalamees, kes paar korda kuus suurema portsu suitsuliha, -vorsti või kala suitsutab nii pere kui ka sõprade- tuttavate tarbeks, võiks valida suurema mudeli. See tähendab, et konksuga ahju lakke riputatavad vorstid saab valmistada pikemad ja neid mahub ahju rohkem. Linnamees, kes liha-kala, aga miks mitte ka juustu, vaid pere toidulaua rikastamiseks ja sõpradele maitsmiseks suitsutab, võib vabalt kaaluda väiksema ahju soetamist. Igal juhul on elektriline suitsuahi sobiv igaühele.

Kuivõrd täisautomaatsete suitsugeneraatoritega suitsutamine on niivõrd palju lihtsam, on nutikamad meistrimehed soetanud ka vaid täisautomaatse suitsugeneraatori ja installeerinud selle ise ise loodud suitsutuskapi külge.

Siinkohal ei nimeta me suitsuahjuks väikest grillile asetatavat ja puitlaastudega täidetud kastikest, vaid siiski eraldiseisvat ja puiduhakkel või hakkest kokku pressitud tablettidega töötavat masinat. Lihtne reegel on, et mida vähem on küte tehases töödeldud, seda soodsam see on. Seega kokku pressitud puiduhakkest valmistatud tablettidega töötava masina puhul olla võib ühe suitsutamiskorra hind kordades kõrgem kui tavalist haket kasutaval suitsuahjul.

Hakkepuidu valik võimaldab valmistada erinevate maitsetega roogasid

Täisautomaatne suitsuahi vajab tööks kütet. Ühe kolutäie hakkega saab ahi olenevalt valitud töötemperatuurist ja suitsu hulgast suitsu teha kuni 7 tundi. Seejärel tuleks kolu uuesti täita. Hakkepuidu valik on lai, ulatudes traditsioonilisest lepapuust pisut magusamat maitsest pakkuvate õuna-, kirsi- ja ploomipuu hakkeni. Tummisemat maitset pakub tammehake, ent üha enam suitsutamise sõpru leiab aga oma lemmiku olevat Lõuna-Eestis levinud pöögipuu hakkest. Hakkevalikut vaata siit.

Hooldusvaba suitsuahi ei tähenda unarusse jätmist

Täisautomaatseid suitsuahjusid peetakse hooldusvabadeks. Siiski tähendab ka elektriline suitsuahi heaperemehelikku suhtumist. Selleks, et suitsuahi kaua teeniks ja tervislikke roogi valmistaks, tuleb iga kasutamise järel tühjendada ahi tuhast ja tühjendada ka rasvakogumise kauss. Puhta lapiga tasub üle tõmmata temperatuuriandur, mis muidu mõne aja möödudes enam nii täpselt kuumust ei näita. Nüüdisaegne suitsuahi ei ole mõõtudelt suurem ühe uksega köögikapist. Tootja soovitab teda hoida otseste ilmastikuolude eest kaitstuna. See tähendab, et ahi sobib suvehooajaks hästi terrassile katte alla ja talveperioodiks kas kütmata kuuri, aiamajja või garaaži, kus lumi peale ei saja. Ahi kaalub koos kõikide tarvikutega vähem kui 30 kilogrammi ja tõstmise hõlbustamiseks paiknevad külgedel sangad. Suitsuahjude katted leiad siit.

Vali suitsuahi Grilliguru veebipoest.

Suitsuahjude valimise, kasutamise ja puhastamise kohta tasub veebist otsida ka eestikeelseid juhendavaid videosid.

Artiklit saad pdf-formaadis lugeda siit