Sa oled siin

Abiks grilli kasutamisel

Küttekoldevälise tule tegemise ja grillimise kohale esitatavad nõuded.


Näpunäited grilli hooldamiseks.

Tee oma grill korda! Võta tund või kaks aega ja kontrolli, et grill oleks enne hooaja algust parimas korras. Kui puhastad ja kontrollid oma gaasigrilli juba praegu, peab see kauem vastu ja lisaks võimaldab sulle suurepärase grillhooaja! Lihtsalt jälgi allolevaid lihtsaid samme ja sinu grill on lühikese ajaga nagu uus. 

Samm 1
Eemalda kõik grillrestid, soojendusrestid ja põletid ning puhasta tugeva harjaga ära grilli sisse kogunenud rasv. Küüri grilli õrnatoimelise nõudepesuvahendi või grillpuhastusvahendiga seest ja väljast ning loputa veega.
Ära kunagi kasuta grilli puhastamiseks ahjupuhastusvahendit, see on söövitava toimega ja võib ülejäänud osasid kahjustada.

Samm 2
Kontrolli, et põletid või nende ühendused ei oleks kahjustada saanud. Kahjustuste korral tuleb põletid välja vahetada. Eemalda hambaorgiga avaustest võimalik mustus – ettevaatlikult, et need kahjustada ei saaks. Kontrolli kõiki süüteküünlaid, et need ei oleks katki roostetanud või lahti, ning puhasta elektroodid mustusest. Puhasta seejärel põletitorud selleks ettenähtud harjaga. Nende torude puhtana hoidmine on väga oluline. Ämblikud punuvad sageli torude sisse võrke ja ummistavad torud, mis võib põhjustada vigastusi.

Samm 3
Kontrolli soojuskandjaid (Flav-R-WaveTM vagudega terasplaadid). Külgmise küpsetusplaadi olemasolul eemalda sellelt võimalik rasv ja mustus ja otsi võimalikke vigastusi. 

Samm 4
Kontrolli, et grillresti ühenduskohtades ei ole pragusid. Eemalda sissekuivanud mustus terasharjaga. Malmist grillresti pintselda õliga, et toit ei jääks selle külge kinni ja ei tekiks roostet.

Samm 5
Kontrolli, et gaasivoolik ei oleks pragunenud ega lekiks. Seda saab teha hõlpsalt, niisutades gaasiballooni ühendusi ja ventiili seebiveega. Keera gaas ettevaatlikult peale ja kontrolli, kas tekib lekkest märku andvaid mulle. Proovi ühendusi tugevamalt kinni keerata ja testi uuesti. Lekke korral tuleb gaasiühendused välja vahetada.

Samm 6
Viimasena kontrolli juhtnuppu, termomeetrit ja käepidet. Selliste osade vahetamine võib grilli värskendada ja anda sellele justkui uue grilli välimuse.

Soovitus!
Grilli ei pea puhastama peale iga grillimiskorda. Seda saab lihtsamini teha enne järgmist grillimist, soojendades grilli suletud kaanega HIGH kuumusel 710 minutit. Seejärel eemalda võimalikud toidujäänused terasharjaga ja grill on kliiniliselt puhas. 

Soovitus grilli kiirpuhastuseks!
Kui grilli põletid ei põle ühtlaselt ja kohati on põleti augureas leek puudu, kui põleti teeb paukuvat häält, või ei taha üleüldse süttida, siis kõige lihtsam ja kiirem puhastusviis on alljärgnev:
1. Eemalda vooliku otsast adapter
2. Pane vooliku otsa kompressor, või autopump ja puhu süsteem lihtsalt läbi. Gaasigrillil ei ole torustiku vahel mingeid takistavaid seadmeid, vaid tegu on avatud torusüsteemiga. Kui ei tööta,  siis järelikult ei saa gaasi peale ja süsteem on kusagilt umbes!

***

Erinevad grillimismeetodid.

Grilli peal toidu valmistamise võimalusi on mitmeid. Kasutatav meetod sõltub valmistatavast lihatükist või toidust.

Lisaks on võimalik valmistada erinevaid toite samaaegselt, kasutades erinevaid grillimismeetodeid. Küsimus on ainult grilli seadistamises. Siin kirjeldame nelja peamist grillimismeetodit: otsene, kaudne, vardas ja küpsetuslaua peal grillimine. 

1. Otsene grillimine. 

Otsene grillimine tähendab, et toit valmistatakse grillresti peal otse leekide kohal. Soovitame otsest grillimist lihtsamate toitude valmistamisel, nagu steik, karbonaadilõigud, kala, hamburgerid, grillvardad ja köögiviljad või teised kiirelt valmivad toidud.
Parima tulemuse saavutamiseks: 

 1. Soojenda grilli HIGH kuumusel 510 minutit.

 2. Eemalda terasharjaga grillrestilt võimalikud toidujäänused.

 3. Pritsi või pintselda grillresti taimeõliga, et toit ei jääks kinni.

 4. Vähenda soojust soovitud temperatuurile.

 5. Aseta grillimiseks ettenähtud toit restile.

 6. Valmis. Me ju ütlesime, et see on lihtne.

2. Kaudne grillimine.

Kaudne grillimismeetod on aeglane grillimistehnika suuremate tükkide, nagu prae või terve kana valmistamiseks. Nagu nimetusest mõista, ei grillita toitu otse kuumuse kohal, vaid kuum õhk pöörleb ümber toidu. Kaudseid meetodeid on kaks, mille mõlema puhul on küpsetamise ajal vaja madalamat temperatuuri ja hoida kaant suletud. Esimene on kogumisnõuga meetod ja teine tähendab, et liha küpsetatakse kustutatud põleti kohal. Sul ei ole vaja toitu keerata ega niisutada, mistõttu on grillimine probleemivaba ja järsku põlema lahvatavate leekide risk väike.

a) Kaudne: Kogumisnõuga meetod 

Kogumisnõuga meetodi puhul tilgub liha mahl ja rasv alla ja seguneb kogumisnõu sisuga. Segu kuumeneb ja aurab, niisutades ja maitsestades toitu automaatselt. See annab toidule eriti hea maitse ja kindlustab, et praad, kana või kalkun on mahlane ja mure.

Kogumisnõuga meetodi kasutamine:

 1. Eemalda restid ja aseta kogumisnõu Flav-R- WavesTM terasplaatide kohale.

 2. Kalla kogumisnõusse vett või muud vedelikku, näiteks puuviljamahla või veini.

 3. Aseta grillrestid tagasi.

 4. Eelsoojenda grilli HIGH kuumusel 10 minutit ja vähenda seejärel kuumus MEDIUM või MEDIUM/LOW peale.

 5. Pritsi või pintselda resti taimeõliga ja aseta toit kogumisnõu kohale grillresti peale.

 6. Sulge kaas, nõjatu seljatoele ja naudi, samal ajal kui sinu toitu sisse imenduvad suurepärased maitsed. Ära lase kunagi kogumisnõul tühjaks saada. 

b) Kaudne: Ühe põleti meetod

1. Aseta sellele grilli poolele, kus põleti välja lülitad, grillresti alla roostevabade Flav- R-WavesTM vagudega terasplaatide peale kogumisnõu.

 2. Eelsoojenda grilli HIGH kuumusel ja seejärel lülita üks põleti välja.

 3. Pintselda või pritsi resti taimeõliga.

 4. Pruunista liha grilli põleva poole peal. Liiguta seejärel liha kustutatud poolele.

 5. Reguleeri kuumus soovitud temperatuurile (enamasti MEDIUM).

 6. Selle meetodiga saad suurepäraselt maitsva tulemuse mitte ainult prae puhul, vaid ka paksemate lihatükkide, karbonaadi ja kanatükkidega. 

3. Vardas grillimise meetod

Kuna liha kogu küpsemise aja pöörleb, niisutab naturaalne lihamahl seda automaatselt ning liha küpseb väga mahlaseks ja muredaks.

1. Aseta liha varda keskele.

2. Linnu grillimisel tuleb tiivad ja koivad üleküpsemise vältimiseks korralikult kinni siduda.

3. Aseta liha alla kogumisnõu ja valmista kogunenud lihamahlast kaste.

4. Küpsetuslaua peal grillimine

Veel üks omapärane ja maitsev grillimismeetod sisaldab toidu asetamist küpsetuslauale. Nii saad kindlasti soovitud tulemuse ja õhtusöögi külalistele muljet avaldada. Küpsetuslaua suits (laud on asetatud otse põlevate osade kohale) immutab liha grillimisele iseäraliku maitsega.
Küpsetuslauaga grillimine on lihtne:

1. Leota küpsetuslauda vähemalt tund aega ja seejärel kuivata pealt ära.

2. Eelsoojenda grilli HIGH kuumusel 10 minutit.

3. Pintselda mõlemaid küpsetuslaua pooli oliiviõliga ja aseta maitsestatud toit lauale.

4. Aseta küpsetuslaud otse grilli peale, põlevate osade kohale ja vähenda kuumust MEDIUM/LOW peale.

5. Grilli toitu soovitud küpsuseni ja hops! – oledki valmistanud oma esimese küpsetuslaua prae. Seedripuust küpsetuslauad sobivad suurepäraselt lõhe grillimiseks, aga proovi julgelt ka teisi lihasorte. Sealiha jaoks sobib hästi vahtrapuu ja lamba jaoks on suurepärane valik lepp.

 

***

Millist liha valida!

Toidupoes või lihapoes oled kindlasti varem näinud või jutu käigus kuulnud mõnda nendest allolevatest lihatükkidest. Aga võib-olla sa ei tea mida need erinevad mõisted tegelikult tähendavad. Noh, varsti saad teada. Me aitame sul teha vahet loomaliha kõige levinumate tükkide vahel, seljakarbonaadist ahjupraeni.

 

A. Välispraad:
Mure, marmorjas ja aroomikas loom
aliha seljatükk, mis sobib suurepäraselt grillimiseks. Kuna see lõigatakse ühest lihasest, küpseb välispraad ühtlaselt ja lõigatakse ½ kuni 2 cm paksusteks või paksemateks lõikudeks.
B. Veisefilee:

Veisefilee on eriti mure lihatükk. Filee paikneb selgroole kõige lähemal, siseküljel, ja seda kutsutakse ka sisefileeks. Seda lihast kasutatakse väga harva ja see on eriti mure. Tükkideks lõigatuna kutsutakse seda filet mignon’iks.
C. Seljakarbonaad:

Seljakarbonaad on kahekordne biifsteek, kus filee ja suurema lihatüki vahel on T-tähe kujuline kont. Seljakarbonaad ei ole sama mure nagu porterhouse steik, aga väga maitsev.
D. Porterhouse steik:
Porterhouse steigi liha on kahekordse biifsteegi paksemast osast. Porterhouse steik koosneb T-kujulisest kondist ja suurest veisefi lee tükist. Põhja-Ameerikas
on see lihatükk eriti populaarne.
E. Antrekoot:
Seda müüakse nii tervelt kui lõikudena. Üks kõige populaarsemaid ja mahlasemaid lihatükke. Liha on mure ja rasvasem kui teised lihatükid. Marmorjas rasv teeb antrekoodist väga mureda ja maitserikka liha.
F. Küljesteik:
Küljesteik pärineb lihaveise kõhulihastest. Küljesteik on antrekoodist ja biifsteegist oluliselt vintskem ja seetõttu kasutatakse seda sageli marineeritult või küpsetatakse nõrgal tulel.
G. Ahjupraad:
Ahjupraetükk paikneb selja tagaosas, seljaprae ja prantsuse prae vahel. Seda müüakse nii tervelt kui lõikudena. See on väga mure, maitserikas ja väherasvane ja on eriti maitsev pärast külmlaagerdumist.

***

Täiusliku liha grillimise juhend.

Täiusliku, läbiküpsenud seljakarbonaadi lõigu (umbes 2,5 cm paksune) saamiseks järgi allolevaid lihtsaid juhiseid. Marineeri liha 1 tunni jooksul toatemperatuuril või 24 tundi külmkapis. Kui marineerid liha külmkapis, tõsta see enne grillimist pooleks tunniks toatemperatuurile, et liha küpseks ühtlasemalt. Eelsoojenda grilli MEDIUM/HIGH kuumusel. Pintselda resti õliga ja järgi juhiseid.


***

Suitsumaitse lisamine hakkepuiduga.

Hakkepuiduga suitsetamine annab erakordse tulemuse. Ja seda ka gaasigrilli puhul!

Grillitud toidule hõõguva puidu suitsuga maitset lisada võib tunduda tänapäevases toidu- valmistamises„üle võlli”, aga paljudes kultuurides on suitsu kasutatud toidu säilitamiseks ja lihale maitse andmiseks juba aastasadu. Suitsutamine on lihtsalt teistsugune meetod sinu lemmiktoitu maitsestada. Nagu igasuguse maitsestamise puhul, tuleb seda tasakaalustada marinaadide, maitseainete ja liha enda olemasolevate maitsetega.

Suitsutamine annab toidule maitset nii gaasi- kui ka söegrilli peal grillituna ja loomulikult sütel suitsutamisega. Nagu maitseained, annavad ka erinevad puidusordid väga erinevaid maitseid (vt allolev tabel) – alates prosoopise ja hikkoripuu intensiivsest, vürtsikast maitsest kuni õuna- ja kirsipuu magusate ja lõhnavate maitseteni. Kui sul puudub varasem suitsutamise kogemus,

siis ära üle pinguta. Alusta väikese hakkpuidu kogusega (1 dl või nii), leota neid pool tundi ja aseta roostevabasse või valurauast suitsutuskasti. Suitsutuskast juhib parima tulemuse nimel õhuvoolu ja tekkiv tuhk jääb kasti sisse, mis hoiab grilli puhtana. Õuna- ja kirsipuu mahedamad maitsed sobivad alustamiseks hästi.

Kus suitsu... seal tuld? Väga tähtis on, et hakkpuit ei hakkaks põlema – põleva hakkpuidu suits on väga mõru ja kibe ning jätab toidule ebameeldiva maitse. Kuumuse järsk tõus võib mõjutada lõplikku toiduvalmistamise tulemust.

Hakkpuidu leotamise ja küpsetustemperatuuri jälgimise puhul on oluline kasutada gaasigrillile mõeldud hakkpuitu. Söegrilli õhuvoolu juhtimine on oluline nii kuumuse kui ka suitsu mõjule – ja see muutub kogemuste lisandudes järjest lihtsamaks.

Kui mõnusa suisuse maitse jaoks vajalik hakkpuidu kogus tundub sobiv, katseta mõnuga erinevate hakkpuidu maitsete ja erinevate maitsesegudega. Paljud maailmakuulsad grillrestoranid kasutavad segusid – proovi õunapuu ja hikkori või kirsipuu ja lepa segu, mis annavad tõelise„magusa ja suitsuse”maitseelamuse.

Aeglaseks ja pikaajaliseks grillimiseks on puutükid hea täiendus sinu söegrillile – suured lehtpuutükid hõõguvad ja suitsevad kauem ja sobivad tõeliste„southern barbecue”klassikute valmistamiseks hästi kokku suuremate grillsöe tükkidega. 

Hikkoripuu - terav, suitsune - sobib hästi veisele, lambale, seale

Whisky  - vürtsikas, suitsune - sobib hästi seale, linnule, veisele

Vaher Magus - suitsune - sobib hästi seale ja linnule

Pekaanipähkel - rikkalik, aromaatne - sobib imehästi seale, linnule ja lambale

Kirsipuu - magus, suitsune - sobib hästi seale ja linnule

Õunapuu - magus, suitsune - sobib hästi seale, juustule, koorikloomadele ja juustule

Lepp - mahe, suitsune - sobib hästi lambale ja seale

Seedripuu - mahe, vürtsikas, suitsune - sobib hästi koorikloomade, kala ja juustuga

 

***

 

Juhiseid grillseadme valikuks

 

Grillihooaeg saab hoo sisse juba esimeste kevadpäikesest soojade päevadega. Eramupiirkondades jalutades on tunda meelierutavat küpseva grill-liha lõhna. Sageli aga selgub, et heitlike ilmadega talvekuudeks aianurka unustatud grillseade on roostetanud, põletid ei käivitu või on kaotanud varasema ilusa välimuse. Järgnevalt ülevaade grillimisseadmetest. Seda järgides on lihtne gaasigrillide rohkest valikust leida just enda vajadustele vastav toode.

Esmalt tuleks läbi mõelda:

– grilli kasutamise sagedus

– grillitud toodete tavapärane sööjate arv

– grillimiseks kulutatav aeg

– grillija vilumus

– ootused tulemusele

– seadme teisaldamisvajadus. Kui see on olemas, siis tuleks mõelda ka kaugusele

– tahe oma seadet hooldada. Täiesti hooldusvaba masinat ei ole.

Kui nendele küsimustele vastused leitud, saab asuda seadme valikule.

Enne kui siirdud ostma eelmise seadmega identset, uuri uusi võimalusi. Toiduvalmistamise seadmed arenevad muu tehnoloogiaga sarnase kiirusega. Väikesed lisamugavused pakuvad olulisi lisaväärtuseid.

1. Söegrill

Keg

Sütel liha küpsetamine on ilmselt iidseim toiduvalmistamise liik. Nüüdisaegsetel söegrillidel valmistatud toit on eheda suitsumaitsega, kuid nõuab grillmeistrilt enam oskusi ja pühendumist. Söega töötavate grillimisseadmete valik on rikkalik. Hoolimata samast kütteallikast, erinevad tööpõhimõtted kardinaalselt.

 Klassikaline pallikujuline, rahvasuus ufoks nimetatud söegrill sobib igati maitsva roa valmistamiseks. Ufo-tüüpi grillid on vaieldamatult soodsaim valik. Siiski tasub jälgida materjale, sest sarnase välimuse taga on kallimad ufod valmistatud paksemast metallist. Korraliku hoolduse ja muutliku ilmastiku eest kaitsmisel võib ka ufo olla aastaid kestvaks valikuks. Kindlasti tuleb jälgida grilli allosas ja kaanes olevate temperatuuri reguleerimiseks vajalike õhutusavade olemasolu. Nende puudumisel napib põleval söel õhku.

Vaata: http://grilliguru.ee/soegrillid

 Spetsiaalsetel söevannidel on reguleeritavad kas põhjakõrgus, küpsetusresti kõrgus või mõlemad. Parima tulemuse saab kaanega söevannidega. Söevanni kasuks räägib võimalus kütta puudega ja disain. Söevannide valikust võib leida atraktiivseid disainielemente, mis osutuvad aias tõelisteks pilgupüüdjateks.

Vaata: http://disainmet.ee/soegrillid.php

 Munakujuliste ovaalsete termoahjude müüdav enamik on valmistatud kvaliteetsest savikeraamikast. Siiski on saadaval ka metallist eksemplare. Termoahju näol on tegemist tõelise gurmeegrilliga, mille konstruktsioon ja disain küpsetavad toitu pikaajaliselt madalal kuumusel. Nende ahjudega saab suitsutada, röstida, küpsetada ja grillida. Ahju valikul võib lähtuda välimusest, sest küpsetusomadused ei ole materjaliga seotud. Siiski tasub valida metallist ahi aastaringseks kasutamiseks. Metallahi ei akumuleeri seintesse soojust, alludes paremini madala temperatuuri hoidmisel. Ka on metallahju lihtsam transportida suurte rataste tõttu. Juhuslikul ümberminekul võib keraamiline ahi puruneda.

Vaata: http://grilliguru.ee/broil-king-keg

Nipid söega grillimiseks: Jälgi grillsöe värvi – ühtlaselt punane süsi on sobivalt kuum. Süütamiseks ära kunagi kasuta süütevedelikku, vaid spetsiaalset süütetabletti. Toidu maitse jaoks parim on niisutada majapidamispaberit väheses koguses toiduõlis ja seejärel see sütel süüdata. Söe leegiga süttimisel tilkuva rasva tõttu kasuta leegi summutamiseks soolvett. Tavalise vee kasutamine uhab lihalt marinaadi ja vähendab oluliselt valminud toote maitset.

2. Gaasigrill

gaasigrill

Universaalne nüüdisaegne grillseade, mis ei vaja erilisi teadmisi või oskuseid. Grill süüdatakse enamasti nuppu vajutades, grillrestid kuumenevad ülikiiresti ja temperatuur on nupust reguleeritav. Seega saab liha asetada restile kohe ja toit valmib lühikese ajaga. Enamusele nüüdisaegse tehnoloogiaga grillidele on küljelaua sisse integreeritud pliit, millel saab keeta liha kõrvale kartuleid või valmistada vokirooga.

Korralikul gaasigrillil peaks olema vähemalt kolm põletit. Grillimise ajal on soovitav kasutada kõiki korraga, hoides kindlasti grilli kaant täiesti suletuna. Gaasigrillide puhul on tootja arvestatud maksimaalse kuumusjaotusega, mis on tagatud põletite ja ahjukorpuse koostöös.  Nii praeb liha mitte ainult alt-, vaid ka pealtpoolt.

Aastaid vastupidava gaasigrilli valimisel tuleks teha kindlasti kodus eeltööd. Väliselt sarnased seadmed on valmistatud erinevatest materjalidest. Põletid on erineva toimimispõhimõttega ja samuti erineb valmistusmaterjal vastupidavuselt.

Üldise reeglina on kallimate brändide gaasigrillid oma hinda igati väärt – küpsetamisomadused ja kasutusmugavus selguvad peatselt. Samuti on oluline vastupidavus –  näiteks põletitele kehtib kuni kümneaastane tootjagarantii. Tuntud tootjate gaasigrillide ahjukolded/kaaned on soojuspüsivuse huvides kas monoliitselt valatud või topeltseintega. Väga oluline on see, kui vähese vaevaga grilli puhtaks saad. Kvaliteetgrillide tootjad on sellega kindlasti arvestanud, et grilli oleks võimalik lihtsalt puhtaks põletada ilma, et sellest grillile kahjustusi tekiks.

Uudseteks lahendusteks on näiteks vaherestid rasva aurutuseks, keraamilised lisapõletid ja väiksema vaevaga puhastamist võimaldavad süsteemid. Gaasigrilli jaoks pakutakse suures valikus erinevaid universaalseid lisatarvikuid nagu suitsukarp naturaalse aroomi tarbeks, pitsakive pitsa või koogi valmistamiseks, alused tacode, kanakoibade või täidetud piparde küpsetamiseks jpm. Kindlasti soetage juurde ilmastikukindel ja samas hingav grillikate, mis kaitseb seadet Eesti heitliku ilmastiku ja tolmu eest.

Eeltööd on võimalik teha internetis nii Eesti kui välismaistel saitidel ja pöörduda seejärel grillide müügile spetsialiseerunud kaupluste poole. Sellistest poodidest ostu sooritamisel võid kindel olla, et seadmega probleemide tekkimisel on tagatud nii hooldus kui ka varuosad.

Vaata: http://grilliguru.ee/grillid/broil-king-grillid

Odavamate, kuni pool tuhat eurot maksvate gaasigrillide soetamisel tasub vägagi täpselt uurida grilli ja põletite materjali, seda ka näiliselt hea välimuse korral. Harva väiksemale seltskonnale toitu valmistades ja masinat regulaarselt hooldades kestab see kindlasti vähemalt mõned aastad. Siiski on raske teada saada selliste masinate toimimispõhimõtteid ja kvaliteeti, ka varuosade hankimine võib olla raskendatud.

Mõned nipid: Gaasigrillide tugev leek hakkab rohke marinaadiga kaetud tooteid pealt küpsetama. Tulemuseks on ebaühtlane, pealt kõrbenud ja seest toores liha. Seetõttu tasub kvaliteetne liha ise kuivmarineerida. Nii grillidele spetsialiseerunud kui universaalsetes toidukauplustes on saadaval lihatüüpide kauba valmis segatud kuivmarinaaadid ehk raabid (ingl. rub), mis raputatakse lihatükile ning hoitakse toidukilesse mässituna külmkapis 6h. Kui ise algmaterjalist grill-liha valmistamiseks napib aega, aitab ka vedela marinaadi eemaldamine köögipaberiga. Vedela marinaadiga kaetud liha grillimise järel tasub pühendada aega grilli puhastamisele.

3. Pelletgrill

TFB88PUB_BLU_01

Pelletgrillid on siiani kasutusel olnud vaid Ameerikas. Algaval hooajal on need universaalsed seadmed jõudnud ühena esimestest Euroopas ka Eestise. Pelletgrilliga saab samas masinas klassikaliselt grillida, valmistada traditsioonilist BBQ-d, röstida, suitsutada, küpsetada ja hautada. Valminud toidule saab lisada intensiivse suitsumaitse. Revolutsiooniline lähenemine toob esile grillimise parimad küljed – naturaalse suitsuaroomi ja -maitse ühendatud gaasigrilli mugavustega. Sobiv küpsetamistemperatuur valitakse nupust sarnaselt köögipliidi ahjule. Kütteallikaks on sealjuures naturaalsed puidupelletid, mis jõuavad põletini tiguajami abil. Siiski tuleb arvestada, et tiguajam vajab töötamiseks elektrivoolu. Pelletgrill võimaldab mitmekesist temperatuurivalikut alates 82C. Nii saab valmistada kaheksa tunniga rebitava liha (Pulled pork) või kuivatada Beef Jerky.

Pelletgrilli puhastamine on lihtne ega kuluta aega.

Nipid: pelletgrilliga saab leeki tekitamata valmistada ka väga rasvaseid tooteid. Puhastamise lihtsustamiseks kata rasva ärajooksualus fooliumiga ning vaheta seda paari kasutamiskorra järel. Nii muutub pelletgrill peaaegu hooldusvabaks ja nüiteks toorvorste kannatab grillida ka kümme tundi järjest.

Vaata: http://grilliguru.ee/pelletgrillid

4. Õueahi

Fornetto_PZ-7-RO_pitsaahi_grilliguru

Nüüdisaegses grillseadmete valikus leidub toode ka õueköögi sisustajatele. Keraamilisse sisuga ja metallist kestaga õueahjud sobivad hästi aastaringseks kasutamiseks nii küpsetamisel kui ka näiteks lihtsalt elava tulega kamina asendajana. Õueahjusid köetakse puudega, mida hoitakse ahju all avas.

Suurematel mudelitel on lisaks küpsetusahjule sahtel, milles saab hoida taldrikuid soojadena või kergitada tainast, samuti näiteks kuivatada puuvilju madalal temperatuuril. Küpsetusahi sobib näiteks suvepalavuses asendama koduköögi ahju. Seal saab valmistada nii hautisi, pitsat, kooki kui ka leiba-saia.

Õueahjude tootjad pakuvad värvivalikut. Nad on välimuselt nägusad ja kaunistavad nii aianurka kui paviljoni.

Vaata: http://grilliguru.ee/fornetto-oueahjud-kupsetamiseks

5. Täisautomaatne suitsuahi

wedzarnia-uw-70[6]

Täisautomaatsed suitsuahjud pakuvad võimalust valmistada kodus kvaliteetsest toorainest nii suitsuliha kui ka vorsti või lisada suitsuaroomi muudele toitudele. Olenevalt mahutavusest on suitsuahjud öökapi kuni väiksema külmkapi suurused. Elektriga spiraalajam/tigu koos vastavate küttekehaga süütab olenevalt tootjast kas hakkepuidust tableti või pelletid. Tulekindlal alusel tasasest hõõgumisest tekib suits.

Suitsuahjusid on saadaval nii manuaalseid, kui digitaalseid. Manuaalsete puhul saad paika panna temperatuuri, aga valmimisaega peab ise oma kellalt vaatama. Digitaalsed ahjud programmeeritakse iga suitsutamise eel. Määrata saab nii suitsutamise perioodi, kui ka temperatuuri.  Pakutavate lisatarvikute hulgas on saadaval näiteks lisareste, konkse liha või vortide riputamiseks ning singivõrku. Ahju tasub hoida ilmastikukindla ja samas hingava katte all – katteid valmistavad tootjad mudelitepõhiselt.

Liha suitsutamisest saab puhas rõõm – eelvalitud temperatuur välistab liiga kõrge või madala kuumuse. Kui siiamaani on suitsutamine tundunud suhteliselt keeruline, siis automaatahjudega on see igale kasutajale jõukohane. Saadud tulemus aga erakordne.

Vaata: http://grilliguru.ee/borniak-suitsuahjud

***

Marineerimise põhitõed.

Marinaadide abil saad valmistada põnevaid ja maitserikkaid toite. Marinaade kasutakse vintskete lihatükkide muredamaks ja mahlasemaks muutmiseks. Enamus marinaade ei sisalda ainult maitseürte, maitselisandeid, õlisid ja vürtse, vaid ka hapukaid koostisosi nagu sidrunimahl, vein või äädikas. Just see muudab liha muredamaks ja tasakaalustab marinaadi magusa ja vürtsika maitse vahekorda. Ja marinaadid ei anna lihtsalt toidule head maitset – uurimused näitavad, et need on kasulikud!

ÕLID
Marinaadis olevad õlid säilitavad toidu loomuliku maitse ja takistavad selle kuivamist. Mõned õlid annavad ka maitset. Sobivad õlid marinaadiks on oliiviõli, seesamiseemneõli, maapähkliõli ja maitsestatud õlid (nt tilliõli).

HAPPED
Need koostisosad lõhuvad valke ja muudavad liha muredaks. See teeb pinna pehmeks ja maitsed imenduvad paremini. Levinud happed marinaadides on nt äädikas, vein, erri, värskelt pressitud tsitrusmahl, jogurt ja toorpiim. Jogurtil ja toorpiimal baseeruvad marinaadid hoiavad toidu mahlase, tsitrusel baseeruvad marinaadid„valmistavad” toorest kala.

MAITSELISANDID
Just maitselisandid on need, mis teevad maitse ainulaadseks. Küüslauk, ingver ja sibul on alati head lähteained, aga alati võib marinaadile natuke vürtsi lisada värskete ürtide ja tilliga või maitset mee ja suhkruga magusamaks muuta. Levinumad maitselisandid marinaadides on nt tsitrusviljade koor, soja, sinep, sool, pipar, ürdid ja vürtsid.

MARINEERIMISE PÕHITÕED
Üldiselt kehtib tõde, et mida kauem toit marineerib, seda maitserikkamaks see muutub. Optimaalne marineerimisaeg sõltub tihti siiski marineeritava liha sordist, suurusest ja paksusest ning kasutatava marinaadi liigist.

Väikeste või muredate lõikude, nt veise-, lamba- või kanafilee ja koorikloomade marineerimisaeg on lühem (enamasti kaks kuni neli tundi).

Suuremad ja vintskemad lihalõigud nagu kints, romsteek või abatükk vajavad kauem aega (enamasti neli kuni kuus tundi).

Happeliste marinaadide kasutamisel tuleb olla ettevaatlik. Liiga kauaks hapu marinaadi sisse jäänud liha võib muuta värvi ja konsistentsi. Näiteks kalafilee puhul võib see protsess võtta kõigest mõne minuti.

KUIVAD VÜRTSISEGUD
Mitte kõik marinaadid ei sisalda vedelikke. Mõned koosnevad ainult kuivadest koostisosadest nagu ürdid ja vürtsid. Kuivi vürtsisegusid hõõrutakse liha sisse ja inglise keeles on nende nimi “rub”, mis tähendabki hõõrumist. Kui vürtsisegu on liha, linnu või kala sisse hõõrutud, kata vorm fooliumiga ja aseta külmkappi ning lase lihal marineerida.

OHUTUSNÕUANNE
Toore liha või linnu marineerimiseks kasutatud marinaade võib kasutada küpsetamise käigus niisutamiseks või kastmeks, eeldusel et kaste korraks keema lastakse. Kalla marinaad potti, aseta tulele ja keeda viis minutit. Nii hävinevad võimalikud bakterid. Marineeri liha, kana ja kala külmkapis. 

LIHTNE MARINEERIMISJUHEND

Sealiha: terve kealakarbonaad 12 tundi, steigina 6 tundi

Lammas, pihv ja liha: Tükeldatud lõigud, karbonaad, lihakuubikud 2–4 tundi
Terve steik 4–6 tundi (või üleöö)

Linnuliha: Filee, tiivad, kanakoivad, tükid 2–4 tundi
Terve lind 4–6 tundi (või üleöö)

Koorikloomad: Krevetid ja kalmaar 12 tundi

Kala: Terve kala, lõigud, filee 15 minutit–1 tund

Köögiviljad: Suvikõrvits, seened, paprika 15 minutit–1 tund